9 -13 augusti 2023

Häng med VarjeSteg på löparresa till vackra Gaustatoppen och upptäck tjusningen med att springa i den norska fjällmiljön tillsammans med oss. 1889 m.ö.h i Östra Norge ligger den populära Gaustatoppen, som med sin magnifika panoramautsikt gör det möjligt att se en sjättedel av Norges fastland från toppen. Omgiven av en enastående natur och storslagna vyer, kommer du att få lära dig om hållbar löpteknik och känna på hur njutbart löpning kan vara.
Vi kommer att bo i samhället Rjukan i en stugby som heter Rjukan Hytteby.

SCHEMA:
- Onsdag kväll – Gemensam middag
- Torsdag förmiddag – Morgonjogg
- Torsdag eftermiddag – Kort tur, alt. längre tur
- Fredag förmiddag – Långpass (olika distanser utefter nivå)
- Fredag eftermiddag – Rörlighetsträning
- Lördag heldag – Fjälltoppar
- Söndag förmiddag – Morgonjogg
Ett mer detaljerat schema kommer vid anmälan.
Vem riktar sig resan till?
Denna resa är för dig som njuter av att springa i naturen. Oavsett om du är en erfaren löpare eller inte, är du välkommen att delta. Fokus kommer att ligga på lågt tempo och njutbar löpning, där vi kommer att ha olika grupper anpassade efter nivå.




Ledare:
VarjeStegs ledare på plats är Nathalie Bergquist, Gunnar Skaven och Fredrik Larsson.
Boende:
Vi bor i samhället Rjukan i stugbyn Rjukan Hytteby. Vi kommer att bo i den större varianten av stuga som har 5 bäddar. Alla rum har ett loft med 3 sovplatser samt ett sovrum med 2 sovplatser. Samtliga stugor är utrustade med kök, dusch och WC. Parkeringsplats finns i anslutning till varje stuga samt att det även finns tillgång till laddare för elbilar. Läget är centralt och vi har nära till löpning och fantastisk natur.
Resan inkluderar:
- 4 nätters boende i stugby i stugor med 5 sovplatser
- Helpension
- Alla löp- samt träningspass
Begränsat antal platser, max 20 deltagare
Ingår inte i resan:
- Resa till/från Norge (Rjukan)
- Sänglinnen (medtages själv, men går också att hyra på plats för 150 NOK)
- Städning av stugorna
- Energi och vätska under löpturerna
- Extra snacks
Anmälan:
Pris: 7990 kr inkluderar allt ovan med boende och helpension
Du betalar endast 2000:- vid bokning och resterande summa betalar du 6 veckor innan avresa.
Anmälan är bindande. I samband med din anmälan godkänner du våra bokningsvillkor.